Селянський рух в Махараштра. Виступ Васудева Балванта Пхадке

Махараштра була районом, де процес обезземелення селянства і перехід землі до рук лихварів відбувався найбільш інтенсивно. Це була пов'язана з тим, що з середини XIX ст., Особливо у період бавовняного буму 60-х років, районів Західної і Центральної Індії швидко перетворювалися в області експортних культур, що тягло за собою розвиток в селі товарно-грошових відносин та посилене проникнення туди торгово-лихварського капіталу.

Селянський рух в Махараштра тому прийняло форму боротьби проти лихварів. Селяни відбирали у лихварів і знищували боргові записи, а в разі опору лихварів виганяли з сіл, громили їх садиби. Селянський рух в цій частині країни переросло в збройну боротьбу. У всіх маратхокіх округах в 1873-1875 рр.. діяли збройні селянські загони, найбільшою з яких командував селянський ватажок Кенглія. Селяни називали його «другом боржників». Після того як англійською карателям у 1876 р. вдалося захопити Кенглію і розгромити основні загони повсталих селян, рух на деякий час ослабла, але вже в 1878 - 1879 рр.. в Бомбейської провінції з'явилися нові групи озброєних селян, головним чином, з роду Рамус, які, як правило, знаходилися на положенні боргових рабів у поміщиків і лихварів. У русі брали участь і заможні верстви села з привілейованих землеробських каст.

У 1876 - 1878 рр.. в Бомбейської провінції вибухнув страшний голод. Однак англійці підвищили ставки податку на сіль і ввели в 1878 р. патентний збір із підприємців і торговців, що підсилило антіанглійскіе настрої серед широких верств населення. У багатьох місцях відбувалися мітинги і демонстрації протесту. Найбільшою сили рух досягла у 1878 г., коли виступили торговці та ремісники міста Сурат в Бомбейської провінції.

Рух селян, ремісників і торговців в Махараштра в 1870-1880 р., піднявшись до рівня збройної боротьби, підготувало героїчний виступ Васудева Балванта Пхадке (1845-1883 рр..).

Пхадке походив з збіднілої сім'ї, колись складалася на службі в маратхських пешв. Він здобув освіту, володів санскритом та англійською мовою. Пхадке, що служив дрібним чиновником в одному з відомств в Пуні, на собі випробував приниження положення індійської дрібнобуржуазної інтелігенції. Людина допитливого ума, палкий патріот своєї батьківщини, Пхадке перейнявся глибокою ненавистю до іноземних поневолювачів.

Спочатку він вів антіанглійскую агітацію серед ма-ратхской молоді в Пуне, а потім приступив до виконання задуманого плану організації збройного повстання з метою (повалення британського колоніального режиму. Навесні 1879 Пхадке, встановивши зв'язку з ватажком селянських повстанців Харі Найк, створив загін. Діяльність його була спрямована проти місцевих лихварів і феодалів, у яких експропріював цінності він. План Пхадке полягав у тому, аби на зібрані таким шляхом гроші найняти вояків-професіоналів, що сформувавши з них великий загін. Цей загін виробляв би нальоти на центри колоніальній адміністрації, перерізав важливі комунікації та лінії зв'язку і своїми діями подав сигнал до загального повстання в Махараштра, яке поширилося б по всій країні.

Лхадке при цьому розраховував на підтримку широких селянських мас Махараштри. Дійсно, витираючи на активну допомогу маратхських селян, Пхадке вдалося навесні і влітку 1879 провести ряд сміливих нальотів, а також великих експропріації. Однак слабка військова організація, величезну перевагу сил карателів, кинутих на придушення руху, призвели до того, що до середини літа того же року основні сили загону були розбиті. Сам Пхадке був • схоплений, судим англійським судом в Пуні і засуджено на довічну каторгу.

Пхадке розповсюдив в районах дії свого загону звернення до англійської влади, в якому виклав основні пункти своєї програми: зниження податків, організація громадських робіт, зниження високих окладів англійською колоніальним чиновникам. У разі неприйняття програми Пхадке погрожував підняти загальне повстання. З решти після Пхадке щоденників виявляється, що він приділяв у своїй програмі велику увагу питанням розвитку національної промисловості та торгівлі. Його політичні погляди відрізнялися еклектичністю: республіканські ідеали наївно поєднувалися з царизмом.

Однак головне, ніж була пройнята як ідеологія, так і практична діяльність Пхадке, - це пристрасна ненависть до колоніального режиму, рішучість домогтися національної незалежності шляхом збройної боротьби.